תיאטרון המדוכאים (Theater of The Oppressed)

תיאטרון המדוכאים החל להתפתח בתחילת שנות השישים בברזיל על ידי אוגוסטו בואל (Boal, 1995 p.1), בימאי תיאטרון, אקטיביסט פוליטי ומועמד לפרס נובל לשלום בשנת 2008 (Johnson & Emunah, 2009 p.466). תיאטרון המדוכאים מכיל בתוכו שיטות תיאטרליות מגווונות, כגון: תיאטרון פורום, תיאטרון עיתון (או העיתון החי), תיאטרון פסלים, תיאטרון בלתי נראה, ועוד, כל אלו הם סוגי תיאטרון שונים תחת השם תיאטרון המדוכאים מין האסכולה של אוגוסטו בואל (Boal, 1979 p.126).
 

בואל שובר את הגבולות המפרידים בין תפקיד הצופה לתפקיד השחקן ומשרטט תהליך מעבר של משתתף מעמדה של צופה פסיבי לעמדה של שחקן פעיל. באמצעות מעבר בין ארבעה שלבים שונים, הצופה עובר תהליך העצמה והופך מ- 'spectator' ל- 'spect-actor', כלומר שילוב בין צופה לשחקן (Boal, 1979 p.126) ובסופו של דבר שחקן פעיל.
 

בתחילה הצופה עורך הכרות עם גופו על מגבלותיו ואפשרויותיו באמצעות תרגילי חימום (Knowing the Body”). לאחר מכן, בואל נעזר במשחקי תיאטרון על מנת להפוך את הגוף של הצופה לכלי אקפרסיבי באמצעותו הצופה יכול לבטא את עצמיותו (Making the Body Expressive”). השלב השלישי מאפשר מעורבות של הצופה במופע (The Theatre as Language”) ומתחלקת לשלוש דרגת ההשתתפות של הצופה במופע: הצופה אומר לשחקנים איך לשחק על מנת לפתור את הקונפליקט הבימתי, הצופה מדבר במקום השחקנים המציגים את תמונת הסצנה והצופה משחק את הסצנה ומחליף את השחקן באמצעות טכניקת "תיאטרון פורום". בשלב הרביעי,  הצופה לומד להיות שחקן בתיאטרון שלו ולא של אחרים (Theatre as Discourse”). לשם מטרה זו, בואל נעזר בתיאטרון עיתון, תיאטרון בלתי נראה, תיאטרון פסלים ועוד.
 

בתחילת דרכו, בואל החשיב תהליכים תרפויטים כמנוגדים לשיטתו. לדעתו, הפסיכודרמה מתאימה אנשים למערכת החברתית הקיימת. (Feldhendler, 1994 p.88) אך בשנת 1989 בעקבות הזמנה לשאת דברים בכנס הבין לאומי של פסיכותרפיסטים במלאת 100 שנים להולדתו של מורנו, בואל החליט לכתוב את סיפרו "קשת התשוקות, שיטת בואל לתיאטרון ותרפיה" (Rainbow of Desire”) אותו הוא מקדיש לזרקה מורנו ולפסיכודרמטיסטית שהזמינה אותו להרצות בכנס (Scheiffele,1995 p.114). בספר קשת התשוקות, בואל מחבר בין תהליכים פסיכותרפויטים ובין תיאטרון המדוכאים.
 

בואל היה נוהג להזמין צופים מהקהל לשחק במחזה (spect-actor’) ולהציע דרכי פעולה חלופיים ולהדגים אותם על הבמה (Johnson & Emunah, 2009 p.466). בואל גילה שבאמצעות השתתפות אקטיבית של הצופים במתרחש על הבמה, הם יכולים לתרגל את השינוי אותו הם מדמיינים ולפעול כנגד דיכוי במקום רק להתבונן בו (Johnson & Emunah, 2009 p.466). על ידי תירגול השינוי, הצופים הגדילו את מרחב התפקיד שלהם ויכלו לקחת את השינוי מעבר לגבולות הבמה. לחולל שינויים בחייהם.

 

תיאטרון המדוכאים עוסק בסיפור הקולקטיבי. על פי בואל, הסיפור הפרטי חיוני להבנת הדיכוי הפרטי, אך בתיאטרון המדוכאים, עלינו לקחת את הסיפור מעבר למרחב הפרטי, למרחב הקולקטיבי (Boal,1995 p.45). בואל טוען שכאשר סיפור נשאר נשאר ברמה האישית, המשתתפים הם הצופים של המספר ולא של המחזה, ובמידה ובאמצעות קשת התשוקות נפתח סיפור של דיכוי אישי, הסיפור יחקר ברמה הקבוצתית כארוע חברתי סוציודרמטי, שכן אם הארוע ישאר ברמה האישית של המספר, זה לא יהיה תיאטרון המדוכאים, אלא תיאטרון עבור מדוכא אחד בלבד   (Boal, 1995 p.45).
 

מקורות וביבליוגרפיה

  • Boal, A. (1979). Theater of the oppressed. New York: Urizen.
  • Boal, A. (1995). The rainbow of desire: The boal method of theatre and therapy. New York: Routledge.
  • Cohen, O. (2011). PsychoPlayback: The Space Extended Between Playback Theatre and Psychodrama, on the Axle between a Theatrical Artistic Experience and Psychotherapy. (Doctoratal Dissertation, Lesley University).
  • Feldhendler, D. (1994). Augusto Boal and Jacob L. Moreno: Theatre and therapy. In M. Schutzman, & J. Cohen-Cruz (Eds.), Playing Boal: Theatre, therapy, activism (pp. 87-109).London, &New York: Routledge.
  • Johnson, D. R., & Emunah, R. (Eds.). (2009). Current approaches in drama therapy (2nd ed.).Springfield,IL. Charles C Thomas.
  • Scheiffele, E. (1995). The theatre of truth: Psychodrama, spontaneity and improvisation: the theatrical theories and influences of Jacob Levy Moreno. (Doctoratal Dissertation,University ofCalifornia). Available from Proquest dissertations and theses, retrieved from http://lesley.ezproxy.blackboard.com/login?url=http://search.proquest.com.lesley.ezproxy.blackboard.com/docview/304156788?accountid=12060

כל הזכויות שמורות ל BeCom - יעוץ טכנולוגי