קורס קיץ – תיאטרון פלייבק

בתאריך 11.7 יפתח קורס קיץ – תיאטרון פלייבק בהנחיית מנחים מקבוצת החבר'ה מאיכילוב.

קבוצת תיאטרון הפלייבק "החבר'ה מאיכילוב" נוסדה בשנת 2003, והתפתחה לאחת הקבוצות המקצועיות והמובילות בארץ. הקבוצה מורכבת מ- 12 שחקנים ושני נגנים בניהולה של עינת משעל-ניצן. שחקניה מוכרים בארץ כמנחים בולטים בתחום תיאטרון הפלייבק ובתחומים נוספים.

 

חברי הקבוצה מציעים קורס קיץ במהלכו תערך הכרות עם כלים וטכניקות מתוך תיאטרון הפלייבק.

נשמע סיפורים ונתרגל טכניקות פלייבק שונות. נלמד כיצד לפרק סיפור למרכיבים שונים. ניישם טכניקות של תיאטרון אימפרוביזציה בפלייבק. נלמד ונמציא טכניקות פלייבק קלאסיות וחדשות. נחקור ונתנסה יחד ביחסים בין השחקנים על הבמה ובין המוזיקאים והמוזיקה. נתחבר לעולם הפסיכודרמה ונשתמש בכלים מתוך הפסיכופלייבק כחלק מתהליך של העצמה אישית, למידה והתבוננות פנימית.

 

 

יום רביעי 11/7

יום חמישי 12/7

יום שישי 13/7

16:30-17:00

השלמת רישום והתאספות

17:00-18:00

מעבדה – פלייבק ומוזיקה

רועי חן

10:00-12:00

אימפרו פלייבק

ארז לבין

17:00-19:00

מעבדת טכניקות

דנה רובין

18:00-20:00

מה מסתפר פה?

נירית נחום טביביאן

12:00-12:30

הפסקת קפה

19:00-19:30

הפסקת קפה

20:00-21:00

הפסקת קפה

12:30-15:00

עבודת הגוף

עינת משעל-ניצן

19:30-21:30

תיאטרון פלייבק וקלפים טיפוליים.

עומרי כהן

21:00-22:30

צפייה במופע סוף עונה חגיגי של קבוצת תיאטרון פלייבק "החבר'ה מאיכילוב".

 

פרטים ועלויות

הקורס יתחיל ביום רביעי 11/7 בשעה 16:30 אחר הצהריים ויסתיים ביום שישי 13/7 בשעה 15:00.

עלות הקורס- 580 ₪, הנחה להרשמה מוקדמת עד לתאריך 1/7- 500 ש"ח.

 

המחיר כולל צפיה במופע סיום העונה של קבוצת תיאטרון הפלייבק "החבר'ה מאיכילוב" שיתקיים במהלך ביום חמישי 12/7, בשעה 21:00 בבית ציוני אמריקה בת"א.

 

לפרטים והרשמה, צרו קשר באתר.

 

פירוט הסדנאות

מעבדת טכניקות בתיאטרון פלייבק ישנה חשיבות לסיפור ולדרך הבאתו אל הבמה. כל קבוצה עושה שימושים בטכניקות שונות של תיאטרון פלייבק המתאימות לה להביא את הסיפור בצורה המדויקת והעמוקה ביותר. בסדנא זו נלמד נזכר נמציא נשנה נפרק ונרכיב טכניקות פלייבק קלאסיות, וחדשות. ניתן לעצמנו לשבור מסגרות להרכיב מחדש ולהתנסות בצורות שונות של שיקופים.

 דנה רובין,  MA בפסיכודרמה, מנחה קבוצת קצ'קעס, שחקנית ומנחה בחבר'ה מאיכילוב משנת 2005, מקימה ומנחה קבוצת פליי-פאם לנשים בשיתוף עיריית ירושלים, מלמדת תיאטרון פלייבק ומנחה קבוצות פלייבק במסגרות לימודיות וטיפוליות שונות.

 

תיאטרון פלייבק וקלפים טיפוליים בתיאטרון פלייבק המשתתפים בוחרים סיפורים מחייהם ואותם הם מספרים לשחקנים שיוצרים החזרות ושיקופים למספר. במהלך הסדנא נעשה שימוש בקלפים טיפוליים, באמצעותם הסיפורים יבחרו את המספרים ויציפו מהלא מודע סיפורים הממתינים לרגע המתאים בו יוכלו להיות מסופרים. נעזר בכלים ובטכניקות מתוך הפסיכודרמה על מנת לאפשר את עבודת העומק הטמונה בגישת הפסיכופלייבק.

עומרי כהן, מטפל בפסיכודרמה ומנחה קבוצות (MA). בעל קליניקה פרטית לטיפולים פרטניים וקבוצתיים. מנחה ושחקן בקבוצת "החבר`ה מאיכילוב". ממייסדי איגוד תיאטרון הפלייבק בישראל. מייסד שיטת "פסיכופלייבק" המשלבת בין תיאטרון פלייבק ופסיכודרמה, גישה המאפשרת למשתתף לנוע בין חוויה תיאטרלית לבין טיפול נפשי. מייסד ומנהל ״מרכז פסיכופלייבק״, במרכז מתקיימות קבוצות תיאטרון פלייבק, פסיכודרמה, סדנאות תהליכיות, וארועי "מופע משולב" הפתוחים לשחקנים מהקבוצות השונות ומתרחשים כל יום חמישי הראשון של החודש.

 

מוזיקת המקרה "מעבדה" – חקירת יחסי שחקנים – מוזיקה (שחקנימוזיקה..) זוהי סדנא מהנה ופשוטה, בה נתנסה בפלייבק תוך שימת דגש על נושא המוזיקה. השחקנים מוזמנים לשחק ולחדד הקשבה לשחקן הבלתי נראה שתמיד מלווה אותם. בסדנא נחקור ונתנסה יחד ביחסים בין השחקנים על הבמה ובין המוזיקאי(ם) והמוזיקה. ננסה להבין כיצד ניתן להשתמש במוזיקה בתיאטרון פלייבק בצורה הטובה המפרה והמרגשת ביותר. נתעמק בנושאים של הובלה ויוזמה מול תגובה, בניית אוירה מוזיקלית נכונה,הקשבה ועוד,ובעיקר- ננגן ונשחק.. (play & play)

רועי חן, ניסיון בהנחיית סדנאות ורקע בפלייבק של המנחה/ים:מוזיקאי של "החברה מאיכילוב" כ- 4 שנים, מנחה קבוצות מוסמך, מנחה סדנאות מוזיקה ומוזיקתרפיה במוסדות שונים (כפר עידוד,כלא אופק ועוד).

 

מה מסתפר פה? בימינו ספרים מכונים מעצבי שיער, חשבתם פעם מדוע מעצב שיער במקור מכונה "ספר", מה הוא מספר לנו בעצם?!, האומנם רק את שיערינו, או שגם דואג הוא להשיל מאיתנו פיסות אינפורמציה מחיינו. ובכלל מה משאיר אותנו מחוברים שנים אצל אותו הספר….בסדנא נעסוק באופנים שונים בהם ניתן לספר כל  סיפור על הבמה בצורה יצירתית, מרגשת ומפתיעה, הכוללת עבודת רקע, בניית דמויות, יצירת מתח, וסיום). כל סיפור הוא בעל פוטנציאל דרמטי חשוב בין אם זה סיפור על רגע קט בבוקר שלי או זיכרון ילדות משמעותי. בסדנא נלמד כיצד  לפרק סיפור למרכיבים שונים מעולם מספרי הסיפורים, ולממש אותם על הבמה בעבודת מונולוגים או עבודה קבוצתית של המחזה.

 נירית  נחום טביביאן, דרמה- תרפיסטית בשילוב אומנויות ומנחת קבוצות. בעלת ניסיון עשיר בטיפול אישי וקבוצתי עם ילדים, נוער ומבוגרים במסגרות חינוכיות, טיפוליות ופסיכיאטריות.  ממייסדי איגוד תיאטרון פלייבק בישראל, מנחה ושחקנית בקבוצת תיאטרון הפלייבק "החבר`ה מאיכילוב". מקימה ומנחה  את " פיר קמפיר ", קבוצת תיאטרון פלייבק ברעננה משנת 2006.

 

אימפרו פלייבק בזמן במה המציאות צריכה להגיע לקצה ולהעביר מנעד משחקי רגשי גדול בזמן קצר. על אחת כמה וכמה באלתור ואפילו עוד יותר בתיאטרון פלייבק.. הקשבה, דריכות, תגובה וכן (בכיף) הן אבני היסוד. בסדנא נעסוק בהגעה ללב הסצנה והדיאלוג דרך טכניקות של תיאטרון אימפרוביזציה ויישומן בפלייבק.

ארז לבין, שחקן. בוגר בית הספר למשחק ניסן נתיב. מנחה קבוצות. משחק בלהקת "החבר'ה מאיכילוב" זה 8 שנים.

 

טכניקות בסיס בפלייבק ובאלתור בסדנא נכיר מספר יסודות בסיס בעבודת האלתור, בדגש על הקשבה רב ערוצית, "כן לפרטנר" ונוכחות בימתית. נשמע סיפורים ונתרגל טכניקות פלייבק שונות. נחווה כיצד העוגנים של תבניות הפלייבק והאלתור מייצרים עבורינו חלל שלתוכו ניתן ליצוק את הרגשות הדימויים והמחשבות המתעוררים בנו כשחקני פלייבק המבקשים להפיח חיים ולהדהד את חוויותיו של המספר.

עינת משעל-ניצן, M.A מטפלת בתנועה ומחול, עו"ס. מייסדת מנחה ומנהלת להקת תאטרון הפלייבק "החבר'ה מאיכילוב", משנת 2003. מרצה במכללת בית ברל- תיאטרון פלייבק במפגש רב תרבותי. מייסדת ומנחה קבוצת הפלייבק- "קביילפ" בתל אביב, וקבוצות הפלייבק "סיפורים מהבטן" ו"פלייבק טל שחר". ממייסדי איגוד תיאטרון הפלייבק בישראל. מנחה קבוצות תהליכיות, סדנאות ומופעים בארגונים ציבוריים ופרטיים. בעלת רקע טיפולי מגוון במסגרות של חינוך מיוחד, נוער במצוקה ובריאות הנפש.

כל הזכויות שמורות ל BeCom - יעוץ טכנולוגי